Haber

Almanya’da NSU terör örgütünün bombalı saldırısının yıl dönümünde anma töreni düzenlendi

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün 9 Haziran 2004’te çivi de kullandığı bombalı saldırının yıl dönümünde düzenlenen anma töreninde, patlamanın olduğu yere çelenk bırakıldı ve beyaz güvercinler uçuruldu.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, bugün de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Türkleri hedef almanın tehlikelerine dikkat çekerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, şehrin çok kültürlü bir barış şehri olduğunu ilan ederek her türlü ırkçılığı kınadı.

Saldırının 19’uncu yılında Keup Caddesi Esnaf Girişimi Lideri Meral Şahin ve sokak esnafının katıldığı anma töreninde patlamanın olduğu yere çelenk bırakıldı ve beyaz güvercinler uçuruldu.

Etkinlik

Terör örgütü NSU, 2000-2007’de işlediği ırkçı cinayetlerin yanı sıra, Keup Caddesi’ne bombalı saldırı düzenleyerek Türklerin yoğun olarak yaşadığı bu bölgede toplu ölümler planladı.

NSU’nun 9 Haziran 2004’te düzenlediği saldırıda can kaybı yaşanmazken, 5.5 kilo ağırlığındaki bombanın etrafa saçtığı 700 çivi sonucu 6’sı ağır olmak üzere 22 kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu