Haber

Rusya Başbakanı Mişustin, Çin ile stratejik koordinasyon ortaklığının üst düzeyde olduğunu vurguladı

Çin Başbakanı Li Qiang, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Şanghay İşbirliği Örgütü Üye Devletleri Hükümet Liderleri Konseyi’nin 22. Toplantısı sırasında Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin ile bir araya geldi, 25 Ekim 2023. (Fotoğraf: Yin Bogu/Xinhua)

Mişustin ise Çin’i 3. Nesil ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’na başarıyla ev sahipliği yaptığı için tebrik ederek, yeni dönemde Rusya ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik uyumun her zamankinden daha yüksek bir seviyede olduğunu vurguladı.

Rusya Başbakanı, iki ülke cumhurbaşkanlarının vardığı önemli anlaşmanın uygulanması, temel çıkarların korunmasında birbirlerinin desteklenmesi, Üretim ve Yol Girişiminin Avrasya Ekonomik Birliği ile uyumlaştırılmasının teşvik edilmesi ve iş birliğinin genişletilmesi konularında Çin ile anlaştı. ekonomi, ticaret, güç ve bağlantı gibi alanlarda. Birlikte çalışmaya istekli olduklarını vurguladı.

Mişustin, Rus-Çin kültür yıllarının başarılı geçmesini sağlıyor; Şanghay İşbirliği Örgütü, BRICS ve diğer çok taraflı sistemler çerçevesinde iş birliğini derinleştirmeye ve dünyanın çok kutuplulaşmasını teşvik etmeye hazır olduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu