Ekonomi

‘TMO deprem bölgesindeki tahılı tarladan alsın’ talebi

Türk Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin büyük tahribata yol açtığı Malatya’da, Battalgazi, Arguvan, Doğanşehir’e eşlik eden konteynerde faaliyet gösteren basın mensupları , Hekimhan ve Akçadağ ilçeleri. ziraat odası başkanları ile ziyarette bulundu.

Malatyalı çiftçinin depremde büyük zarar gördüğünü belirten Kılınç, salgın sürecinde olduğu gibi üretimden vazgeçmediklerini ve üretime devam ettiklerini söyledi.

Arpa, buğday ve mercimek hasadının başladığını, depremlerde çok sayıda deponun yıkıldığını, evleri yıkılan yakınlarının eşyalarını köylerde yıkılmayan depolara yerleştirdiklerini anlatan Kılınç, şunları kaydetti:

“Bir avuç tahıl koyacak depomuz kalmadı. Hasat olacak. Şimdi bu buğdayı biçeceğiz. Nereye koyacağız? Güvenlik açısından nerede depolayacağız? Her gün yağmur yağıyor. Neredeyiz?” Bu hasadı çöpe mi atacaksınız? TMO’nun bir an önce alım yapması gerekiyor. Hele bir deprem olursa. Bölgede alım yaparken direkt tarladan ofise ya da başka bir yere dökme şansımız yok.”

avanos-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu